Likvidacija
Likvidacija
Likvidacija DOO predstavlja postupak okončanja privrednog društva i jedan od načina da privredno društvo prestane da postoji. U toku postupka likvidacije evidentira se imovina preduzeća i unovčava, kako bi se izmirile sve obaveze prema poveriocima. Zatim, sledi postupak gašenja i brisanja privrednog društva iz APR-a.
LegaLend kao profesionalna i iskusna agencija, pruža usluge likvidacije privrednih društava. Možemo vam pomoći da sprovedete kompletan proces likvidacije firme, u skladu sa važećim zakonskim rokovima i propisima. U nastavku predstavljamo osnovne korake potrebne za likvidaciju kompanije.
Pojam likvidacije i kada se sprovodi likvidacija DOO
Likvidacija je postupak zatvaranja privrednog društva, u kojem se prikuplja imovina DOO, a zatim prodaje ili unovčava, kako bi se prvo isplatila sva dugovanja prema poveriocima, a zatim preostala sredstva raspodelila osnivačima (na način predviđen statutom ili osnivačkim aktom društva).
Likvidacija se sprovodi kada DOO ima dovoljno sredstava za izmirenje svih poslovnih obaveza (kada je solventno), ali zbog drugih razloga ili okolnosti koje su nastupile prestaje sa radom (prestaje da postoji solventno društvo).
Sa druge strane, ako se u toku postupka likvidacije utvrdi da DOO nema dovoljno sredstava za namirenje obaveza (preduzeće je insolventno), likvidacija prerasta u stečaj. Odnosno, kada se iz sredstava i imovine društva ne mogu izmiriti obaveze prema poveriocima sprovodi se postupak stečaja.
Likvidacija se sprovodi kao dobrovoljna ili kao prinudna likvidacija. Posle sprovedenog postupka, a nakon isplata svih obaveza poveriocima, dolazi do dobrovoljnog ili prinudnog gašenja DOO. Tada se preduzeće briše iz Registra privrednih subjekata.
Kako se sprovodi postupak likvidacije?
U toku sprovođenja dobrovoljne likvidacije DOO postupak je sledeći:
- donošenje odluke o pokretanju likvidacije,
- imenovanje likvidacionog upravnika,
- registracija odluke o likvidaciji i objavljivanje registracije,
- početni likvidacioni bilans,
- obaveštavanje poverilaca,
- početni likvidacioni izveštaj,
- unovčenje imovine i isplata obaveza,
- podnošenje izveštaja o sprovedenoj likvidaciji,
- okončanje ili obustava likvidacije,
- raspodela likvidacionog ostatka.
Dodatne informacije
Skraćeni postupak prinudne likvidacije
Skraćeni postupak prinudne likvidacije preduzeća sprovodiće se od 1. juna zbog nepodnošenja finansijskih izveštaja, zabrane obavljanja delatnosti, oduzimanja dozvole i licence ili ako firma ostane bez zakonskog zastupnika. Iz Agencije za privredne registre (APR) kažu...